02.01.2018 Thulacek > Blog > Plíseň v bytě

Více jak 5 let jsem marně bojoval s plísní v rodinném domě, která si mi tvořila od podzimu do jara kolem oken a na stěnách v kuchyni, ložnici, koupelně i WC. Vyzkoušel jsem mnoho postupů, které účinkovaly tu s větším tu s menším úspěchem. V tomto článku bych se s vámi rád podělil o mé zkušenosti a jak jsem nakonec našel řešení tohoto častého problému.    


Jak bydlím - popis objektu
Bydlím v rodinném domě. Rok výstavby 1980. Obývaná plocha 120 m2, Čtyři pokoje.

Popis situace
V roce 2001 rekonstrukce - výměna oken za plastové zn. Vjačka (CZ výrobce - bohužel už neexistuje - PL konkurence jej převálcovala). V roce 2012 další rekonstrukce - podlahové vytápění (obývák, kuchyň, chodba - cca 70m 2) - foto zde.

Od doby druhé rekonstrukce (2012) se v období měsíců listopad-březen v bytě vytváří plísně. Zejména v rozích pokojů v kuchyni, koupelně a WC a kolem okenních špalet (viz foto). 

Plíseň se vyt vytváří také ve vestavěných skříních, (kde není zadní deska z prostorových důvodů),které jsou u obvodových zdí.       

Fotodokumentace ZDE.

Co nefunguje
Po více jak 5 letém boji a odzkoušení všech levných postupů typu, SAVO, odvlhčovací tablety, tepelný nátěr, větrání atd. přistoupil k jinému řešení, na které mne upozornil můj otec. jedná se o elektrický odvlhčovač. Ačkoliv ceny těchto zařízení se pohybují cca od 5-10 tis Kč, což není málo, jejich účinnost pro řešení problémů s plísněmi byla pro mne překvapující. Po přečtení recenzí na Heurece (viz zde), jsem byl jsem se rozhodl toto zařízení ihned vyzkoušet. 
Velice se mi líbil přístroj Sinclair XY za cenu cca 5,5 tis Kč.

Před samotným pořízením jsem ještě zakoupil (zde) levný vlhkoměr. Naměřené hodnoty byly cca na 65% vlhkosti, což mi nepřipadalo zase tak moc. Překvapivě však může i rozdíl 5% dělat ve vlhnutí zdí opravdu hodně. 

Co funguje
Nicméně po konzultaci s prodejcem XY jsem se rozhodl pro zařízení Rhonson R 9240. Ten nabízel 2x větší výkon, příkon cca 700W a pro potřeby mého bytu, který je rozlohově cca 120m2, vyhovoval lépe. Při výběru jsem zohledňoval skutečnost, že přístroj budu využívat v nižším el. tarifu, který máme cca 8 hodin denně.

Kolik vás to bude stát
Za dobu 5 let jsem provedl cca 20 výmaleb a nepočítaně aplikací chemických přípravků. Pokud nepočítám práci (což je také nemalá položka), vyčíslil bych náklady na 5 tis. Kč. Výsledek činností vždy jen dočasný v řádů týdnů, někdy i jen dnů.

Pořízení odvlhčovače cena 7500 Kč. Účinnost: výsledky se dostavily překvapivě v řádech hodin (4 hodiny).

Měsíční provoz: 
8 hodin denně, spotřeba 600Watů, cena v nízkém tarifu (2,20) je cca 11 Kč/den, tj.: 321 Kč/měs.
Za 6 měsíců: 1926 Kč. Pro mne jsou tyto náklady akceptovatelné. Pokud bych chtěl můj problém vyřešit stavebně, musel bych patrně zateplit dům, zateplit okenní špalety. Náklady na takovou úpravu by byly v řádech stovek tisíců s nejistým výsledkem. Jelikož s vlhkostí kolem oken bojují i mojí známí, kteří zateplení domu provedli.